5 Adımda Çekingenlik nasıl yenilir yenmenin yolları


 • Anasayfa
 • 5 Adımda Çekingenlik nasıl yenilir yenmenin yolları

5 Adımda  Çekingenlik nasıl yenilir yenmenin yolları

Öncelikle korkmayın korkularınızı yenmeyi öğrenin. Çekingenlik ve toplum önünde tedirginlik yaşamanız her insanın yaşayabileceği normal bir durumdur. Yinede bu durum üstesinden gelinmeyecek bir durum değil yapmanız gereken bazı temel bilgileri almanız yeterli. Hatta toplum önünde konuşma yapar iken önünüzde kürsünün olması ve olmaması arasında bile büyük fark vardır. Çünkü bu durumda kürsüden büyük güç alırsınız. Sizler için meleklermekani.org olarak ve çekingenliğin nasıl yenilebileceğini araştırdık. İşte öneri ve ip uçlarımız
Negatif düşünceleri yok edin

“Söylediklerim eminim kimseyi ilgilendirmiyor”, “Birinden bir şey istersem onu rahatsız etmiş olurum” ve “Kesin benimle alay edecekler” gibi olumsuz fikirleri hayatınızdan çıkarın. Alay edilme korkusu, eleştirilme kaygısı gibi duygular sizi her anlamda kısıtlayacaktır. İlk olarak bu fikirleri tekrar gözden geçirin. Ama şunu düşünerek: “Gerçekten ‘yanlış bir adım atmanızı’ bekleyen bir sürü göz sizin üzerinizde mi? Herkes sürekli sizi mi konuşuyor?” Tabii ki hayır; siz dünyanın merkezi değilsiniz sonuçta! Bunu aklınızdan çıkarmayın. Çekingenliğinizi kıracağına inanamayacaksınız.
Kendinizi gevşetin

Çekindiğiniz durumlarda terleme, kızarma veya titreme gibi semptomlar gösteriyor olabilirsiniz. Bunun nedeni rahatsız olduğunu durumlarda duygularınızın bir anda karakteriniz üzerinde hakimiyet yaratıyor olması ve adeta elinizi kolunuzu bağlıyor olmasıdır. Kulağa kısırdöngü gibi gelecek; ama vücudunuzun verdiği bu tepkileri kontrol etmek de aslında sizin elinizde! Kötü duygularınızın sizi, bedeninizi kontrol altına almasına izin vermeyin. Sakinleşmek için o an ne uygunsa onu yapın. Düzenli bir nefes egzersizi veya kısa bir yürüyüş size bu tip durumlarda yardımcı olacaktır.
Kendinizi sevmeyi öğrenin

Çekingenliğin altında yatan en bariz sebep özgüven eksikliğidir. Kendinize göre hareket etmek yerine başkalarının görüşlerine bağlı yaşarsınız. Kendinizi sıkıcı ve banal bulursunuz ve bu nedenle başkalarının dikkatini çekmeye cesaret edemezsiniz. Kısacası; kendinizi sevmezsiniz! Dolayısıyla acilen yapmanız gereken kendinizle ilgili fikirlerinizi değiştirmenizdir. Hemen iyi özelliklerinizin, yeteneklerinizin farkına varın. Onları bir bir sıralayın ve kendinizle ilgili olumsuz düşünceler aklınıza geldiğin hemen onları sıralayın. Hatta özgüven kazanmak için önerilerimize bir göz atın.
Bir profesyonele danışın

Bizim burada bahsettiklerimiz daha ciddi olmaya durumlar için önerilerdir. Eğer durumunuz çok daha ciddiyse; bu çekingenlik sizin beden ve ruh sağlığınızı etkiliyorsa mutlaka bir uzmana danışmanız gerekiyor demektir. “Uzman bende ne uygulayacak?” diye merak ediyorsanız; bu tip durumlarda kişilik geliştirme metodlarının uygulandığını belirtebiliriz. Bu da çeşitli egzersiz ve simülasyonlar aracılığıyla, amacı size yol göstermek olan davranışsal ve bilişsel terapiler ile gerçekleşir.

Bir önceki yazımız olan Erkekler Neden Terk Eder başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

5 Adımda Çekingenlik nasıl yenilir yenmenin yolları ile Benzer Yazılar:

Kalsiyum Eksikliğinin Nedenleri
6 Nisan 2010 Saat : 6:49

“5 Adımda Çekingenlik nasıl yenilir yenmenin yolları” için 3 Yorum

 1. hannahmontana diyor ki:

  You get the best of both worlds
  Chill it out, take it slow
  Then you rock out the show

  You get the best of both worlds
  Mix it all together and you know that it’s the best of both worlds

 2. ESİN diyor ki:

  ben ilkokul 5.sınıfa gidiyorum. çok çekingen bir kızım. arkadaşlarımla oynayamıyorum. onalr beni oyuna çağırsınlar diye bekliyorum ama herkes kendi aleminde benimle kimse ilgilenmiyor. artık okuduğum sınıfa, okula bile gitmek istemiyorum. akıllı bir kız olduğumun farkındayım. ama bunu arkadaşlarıma ve öğretmenime gösteremiyorum. bu nedenle hep yalnız ve mutsuzum.

 3. hülya diyor ki:

  41 YAŞINDAYIM. ÇOCUKLUĞUM VE GENÇLİK YILLARIMDA ÇOK ÇEKİNGEN BİRİYDİM. 10 YIL ÖNCE BİR İŞE GİRDİM. ORADA DA TABİİKİ ÇOK ÇEKİNGEN DAVRANIŞLARIM OLDU. BİRTAKIM ŞAŞKALOZ İNSANLARIN HOŞ OLMAYAN DAVRANIŞLARINA MARUZ KALDIM. SABIRLI OLUP BİRAZ DA GAYRETLE BU PSİKOLOJİDEN KURTULMAYI BAŞARDIM. HALEN AYNI İŞYERİNDE ÇALIŞIYORUM. TÜM ARKADAŞLARIMI ÇOK SEVİYORUM VE ONLARINDA BENİ ÇOK SEVDİKLERİNİ BİLİYORUM. BENİ BU DURUMDAN KURTARAN ŞAŞKALOZLARA TEŞEKKÜRLERİMİ GÖNDERİYORUM.

5 Adımda Çekingenlik nasıl yenilir yenmenin yolları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Sitemizde yer alan yazı ve makaleler kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Fikir ve sanat eserleri kanunun 5846 maddesi ile Tüm hakları saklıdır