Bebek nasıl yıkanmalı

Etiketler: ,,

  • Anasayfa
  • Bebek nasıl yıkanmalıTelaşlanmayın bebek nasıl yıkanır dediğinizi duyar gibiyim. Bugüne kadar annenizin başınızın her sıkıştığında imdadına yetiştiğini biliyorum. Biliyorsunuz ki onunda bir evi ve sorumlulukları var. O zaman iş başa düşüyor, telaşlanmanıza gerek yok, yapmanız gerekenler çok basit. Sadece bebeğinizi yıkarken üzerinde durmanız gereken bazı püf noktalar var. Şöyle sıralayalım;
Oda sıcaklığı bebeğiniz için önemlidir. Oda sıcaklığının 24 derece olmalıdır. Aksi takdirde hasta olmasına vesile olursunuz. Önce bebeğinizin teninin hassasiyetine ayarlamanız gereken sudur.
Duş başlığıyla yapmanız da mümkün. Suyun sıcaklığının değişmemesine dikkat edin.
Banyodan önce ve sonra gerekli olan malzemeleri yanınıza aldığınıza özen gösterin. O halde yanınızda olması gereken malzemeler nelermiş hep beraber göz atalım. Küvet içine sünger veya küvet hamağı, bebek şampuanı, tas, bebek sabunu, sünger ya da küçük bir havlu ve son olarak büyük bir havlu bulundurmanız işinizi kolaylaştırır.
Bebeğinizi küvetin içindeki hamağa ya da süngere koyun. Bir elinizle bebeğin sırtına ve başına destek olun. Hafifçe kaldırın. Diğer elinize havlu ve süngeri alıp ıslatın. Bebeğinizin önce gözlerini kulaklarına kadar sonrasında ise yüzünü silin. Bebeğinizi ıslatın.
Bebeğinizin gövdesini, kollarını, bacaklarını ve genital bölgesini süngerle yıkayın. Sonra durulayın. Bebeğinizi dikkatlice ters çevirin. Bir elinizle tekrar bebeğinizin başına ve gövdesine destek olun. Sırt ve poposunu ıslatın, sabunlayın ve durulayın. Bebeğinizin son olarak başını ıslatın, şampuanlayın ve durulayın.
Son olarak havlusuna sarın. Bebeğiniz tertemiz oldu.
Son olarak dikkatli olmanız gereken birkaç detay var. Bebeğinizi asla yalnız bırakmamaya özen gösterin. Vücudunun sabunladığınız anlarda asla kucağınıza almayın. Yetişkinler için mevcut şampuan ve sabunlarla yıkamamaya dikkat edin. Bebeğinizin ilk haftalarında haftada 3 veya 3 sefer banyo yaptırmak kendisi için yeterlidir. Zamanla ilerleyen haftalarda bebeğinizin banyo sayısını arttırabilirsiniz. Bunda bebeğiniz için sakınca teşkil etmez.

Bir önceki yazımız olan Kabızlık nasıl giderilir tedavi edilir geçer başlıklı makalemizde diyet ve kabızlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Bebek nasıl yıkanmalı ile Benzer Yazılar:

Kalsiyum Eksikliğinin Nedenleri
9 Aralık 2010 Saat : 4:52

Bebek nasıl yıkanmalı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Sitemizde yer alan yazı ve makaleler kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Fikir ve sanat eserleri kanunun 5846 maddesi ile Tüm hakları saklıdır