Çiçekler Neden Solar


    Reklamlar

  • Anasayfa
  • Çiçekler Neden Solar

Bulunduğunuz ortama farklılık katan çiçekler ve bitkilere özenir büyük paralar harcayarak iş yerinizde veya evinize renk katmak istersiniz. Ancak, yaprakları sararıp dökülür bu durum sizin canınızı sıkar. Düş kırıklığına uğramamanız için çiçeklerin, bitkilerin hastalanıp bozulmalarını önleyecek problemleri araştırıp meleklermekani.org okurlarıyla paylaşmak istedik. Bitkilerin yok olmasına etki eden faktörler nedenler nedir bir göz atalım;
Susuzluk

Hiçbir bitki susuz yaşayamaz, kış aylarında sağlıklı bitkiler daha az suyla idare edebilseler de, gelişme döneminde susuz kalmaları ölüme neden olabilir.

Aşırı Su

Bitkinin suya ihtiyacı olduğu kadar havaya da ihtiyacı vardır. Özellikle yeşil bitkinin kış aylarında az su istemesine karşılık aşırı sulanması, ortamdan havayı uzaklaştırdığı ve bakteri hastalıklarına neden olduğu için çürümelere yol açar ve bitkiyi kurtarmak mümkün olmaz. Bitki bir dereceye kadar susuzlukla idare edebilse ve bu hasarı yaprak dökmeyle kurtarabilse bile; fazla su sonucu meydana gelen hasarların tedavisi zordur.

Aşırı Güneş

Aniden aşırı güneşe çıkarılan salon bitkilerinin yaprakları yanar; toprak sıcaktan kaskatı olur, kök yanmaları meydana gelir ve bitki ölür. Güneşe dayanıklı salon bitkileri bile, direk güneş ışığına alıştırarak çıkarılmalıdır.

Aşırı Soğuk

Kış aylarında gece ve gündüz ısı farklılıklarının çok olması sonucu bitki üşür ve şoka girer, yaprakları ve gövde yumuşamaya başlar. Bu durumu susuzluk olarak algılayıp su verecek olursak çok kısa süre içinde bitki bozulur.

Kuru Hava

Kış aylarında ortaya çıkan bu sorun sonucu, ortamdaki kuru hava bitkideki suyu bir sünger gibi emer, yaprak uçlarından başlayan kuruma tüm bitkiye yayılır, bitkide sağlıklı yaprak kalmaz

Hava Akımı

İnsanların hava akımında kaldıklarında hastalanıp üşütmeleri gibi, bitkiler de üşür; bunun sonucu yapraklar sararır ve dökülür.

Işık Yetersizliği

Bitkinin ana ihtiyaçlarından olan ışığın yetersiz olduğu durumlarda, bitki aşırı ve düzensiz uzamaya başlar, yaprakları aşağı sarkar, gövde yaprakları taşıyamaz ve kırılır; çiçekli bitkilerde ise çiçek açma durur, ufalır ve hızla dökülür.

Sevgisizlik

Bitkileri sadece bir dekorasyon malzemesi gibi görüp, herhangi bir köşeye yerleştirip onlarla ilgilenmezsek, aklımıza geldiğinde su verip onlara gerekli özeni göstermezsek bozulurlar. Sevgi onları büyütecek, geliştirecek en önemli besinlerden biridir. Bitki bakımının birinci ve en önemli şartıdır.

Bir önceki yazımız olan Yaz Aylarının İçkisi Kokteyller başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Çiçekler Neden Solar ile Benzer Yazılar:

Kalsiyum Eksikliğinin Nedenleri
18 Nisan 2010 Saat : 11:26

“Çiçekler Neden Solar” için 4 Yorum

  1. ayşenur diyor ki:

    sarardığında ne yapmamız lazım

  2. çiçek diyor ki:

    tek taraftan bakmamak gerek doğanın güzelliğini unutmamak gerekir.

Çiçekler Neden Solar Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

reklam
reklam
reklam
reklam

Sitemizde yer alan yazı ve makaleler kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Fikir ve sanat eserleri kanunun 5846 maddesi ile Tüm hakları saklıdır