Yumurtalık kistlerinin belirtileri nelerdir? Kist torsiyonu nedir?


 • Anasayfa
 • Yumurtalık kistlerinin belirtileri nelerdir? Kist torsiyonu nedir?

Her kadında hayatının bir döneminde yumurtalıklarında kist saptanabilir. Çoğu zaman herhangi bir tedavi dahi gerektirmeyen bu lezyonlar büyük olasılıkla hiçbir belirti de vermezler. Yumurtalık kistlerine üreme (doğurganlık) çağındaki kadınlarda sık rastlanır ve bu kistlerin çoğu selim tabiatlı (iyi huylu), herhangi bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden kaybolan oluşumlardır.Yumurtalık kisti oluştuğunda kadınlar hemen kist nedir, ve kist çeşitleri nelerdir gibi sorular ile zihinlerini kurcalamaya başlarlar
Yumurtalıkta Kist nasıl  oluşur? Kist nedir? Yumurtalık Kist çeşitleri nelerdir?
Yumurtalıklar ergenlik öncesi dönemde herhangi bir hormonal salgı işlevi göstermezken, ergenlik döneminden itibaren  çeşitli hormonlar üreterek kadının düzenli olarak adet kanaması görmesini sağlarlar. Yumurtalıkların temel görevi her ay, yapılarında yer alan bir yumurta hücresini olgunlaştırmak ve olgunlaşma gerçekleştikten sonra bu hücreyi yumurtlama adı verilen işlevle muhtemel bir döllenmenin gerçekleşeceği fallop tüpü içine vermektir. Bu olgunlaşma sürecinde salgılanan östrojen hormonu rahim iç tabakasına geçerek buranın muhtemel bir gebeliğe hazır hale getirilmesini sağlar, yumurtlama sonrasında salgılanmaya başlanan progesteron hormonu ise bu bölgeyi gebeliğin oluşumu için en elverişli duruma getirir. Gebelik gerçekleşmediğinde yumurta hücresi yok olur ve belli bir süre sonunda progesteron hormonu salgısının da durmasıyla rahim iç tabakası adet kanamasıyla dökülür. Adet kanamasının ilk günü yukarıda anlatılan süreç tekrar başlar.
Her ay yumurtalıklardan birinde oluşan yumurta hücresi folikül adı verilen sıvı dolu bir kesecik içindedir. Folükül adı verilen yapı yumurtlamaya kadar geçen süreçte yaklaşık 18-20 milimetre çapına ulaşır ve yükselen hormonların etkisiyle en zayıf noktasından genellikle adetin 14.günü çatlayarak yumurta hücresini serbest bırakır. Kesecik daha sonra corpus luteum (sarı cisim) adı verilen yapıya dönüşerek progesteron hormonu salgılar.  Bazı durumlarda foliküller çatlamadan  gereğinden fazla büyüyerek bir kist izlenimi verirler.Yumurtalık kisti etrafı kist duvarı adı verilen ve etrafındaki dokulardan farklı bir doku ile çevrili sıvı içeren kitlelerdir. Genellikle  bir sonraki adet kanamasının bitiminden sonra bakıldığında kist sanılan bu yapıların çoğunun kaybolduğu gözlenir. Yumurtalık kistlerinin bir kısmı   fonksiyon bozukluğu yaratarak belirti verirken çok büyük bir bölümü  ne fonksiyonlarda bir kayba neden olur ne de uzunca bir süre belirti verir.
Yumurtalık kistlerinin belirtileri nelerdir?
Yumurtalık kistleri sıklıkla  iyi huyludur.Yumurtalık kisti büyük çoğunluğu kadında hiçbir belirti vermez ve başka bir nedenle yapılan jinekolojik muayene esnasında tesadüfen saptanır.
Belirti verdiklerinde ise  en sık görülenler şikayetler nelerdir?
Kasıklarda veya kasıklardan birinde ağrı
Karnın alt kısmında dolgunluk ve basınç hissi
İlişki esnasında ağrı , disparoni
Adet düzensizliği veya adetlerin olağandan daha ağrılı olması, adet görememe,adet gecikmesi
Çok büyük boyutlu kistlerde karında şişme veya ele kitle gelmesi,karın ağrısı
Göğüslerde dolgunluk, mastodini
Mesaneye baskı ile sık idrara çıkma,bağırsaklara baskı ile kabızlık,dışkılama esnası ağrı
Bazen iştahsızlık,bulantı, kilo kaybı gibi sindirim yakınmaları
Kist torsiyonu (boğulması) belirtileri
Kist yırtılması (patlaması) belirtileridir.
Kist  torsiyonu  nedir?
Torsiyon ya da boğulma, bir kitlenin yerçekimi ve maruz kaldığı hareket ortamının etkisiyle kendi etrafında dönerek kendi damar dolaşımını tıkamasına verilen isimdir.
Damar dolaşımı tıkandığında kitlenin beslenmesi bozulacağından kitlede dejenerasyon yani bozulma başlar. Bu bozulma şiddetli ağrı nedeni olabileceğinden karın ağrısı yaratabilecek diğer nedenlerin (apandisit gibi) araştırılması amacıyla ameliyat gerektirebilen bir durumdur. Boğulma sonucunda yumurtalık dokusunun da dolaşımı bozulduğundan yumurtalık dokusu işlevlerini kalıcı olarak kaybedebilir.
Kistin patlaması veya kistin yırtılması  ne demektir? Bu şekilde yumurtalık kisti yayılır mı?
Yumurtalık kistleri büyüdükçe içlerindeki sıvının basıncı da artar. Her ne kadar basınç artmasına paralel olarak kistin duvar kalınlığı da artsa büyük kistler cinsel ilişki, egzersiz ve diğer bedeni zorlayan durumlarda yırtılabilirler. Bu yırtılma genellikle kısa süren batıcı bir ağrı şeklinde belirti verir ve başka bir soruna yol açmaz. Ancak yırtılma esnasında kisti besleyen büyük bir kan damarı da yırtıldığında iç kanama olabileceğinden, böyle durumlarda da ameliyat gerekebilir.Kist varlığında hemen bir jinekoloğa başvurmak gerekir, kist nedir ve kist çeşitleri sorgulanmalı kistin incelenmesi ve tedavisi yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Ağız kokusu nasıl önlenir nedenleri, belirtileri başlıklı makalemizde Ağız kokusu, Ağız kokusuna ve ağız temizliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yumurtalık kistlerinin belirtileri nelerdir? Kist torsiyonu nedir? ile Benzer Yazılar:

Kalsiyum Eksikliğinin Nedenleri
20 Eylül 2008 Saat : 10:49

“Yumurtalık kistlerinin belirtileri nelerdir? Kist torsiyonu nedir?” için 18 Yorum

 1. SULTAN IŞIK diyor ki:

  merhaba bende bir sorun var bana hormon testi yaptılar ve sonucunda guvatra başlangıcı cıktı adet düzensizliyi ve ara kanamalarım oluyo bu korkulcak durumu bide gebe kalmama engelermi bu arada guvatra ilacı kulanıyom bana sasoldan bida gebe kalamasın diyolar çok korkuyom ne olur cevap verin

 2. tuğba diyor ki:

  merhaba benim iki yumurtalığımdada kist var iyi huylu olduğu söleniyo fakat kistler büyük tekrar doktora gitmem gerekirmi bi sakıncası varmıdır büyük olmasının yardımcı olursanız sevinirim..

 3. gamze diyor ki:

  merhaba benimde yumurtalıklarımda kist var ama benimki ii huylu değil bu yüzden çok riskli bi ameliyat geçirmem lazımmış çok korkuyorum…

 4. selen diyor ki:

  kızlar bendede kist vardı

 5. selen diyor ki:

  ama su anda yok hergun şırıngayla saf zeytinyagı içinize verin kist falan kalmayacak

 6. ragna diyor ki:

  ya arkadaslar bugun yogun karın agrısıyla hastaneye gıttım kıs oldugunu soyledı doktor napıcam cok teretdutteyım

 7. zuhal diyor ki:

  valla bişey yapmıycan kist bu artık bendede var hemde bir cok tane evliyim kızken doktor cocugun olmaz dedi su anda evliyim hakikatende dogru bir söz çocugum olmuyo ve çok üzgünüm

 8. sanane diyor ki:

  benim annemdede yumurtalığında kist çıktı bu çokmu tehlikeli öğrenmek istorum her kadında olabilecek bişeymi??tedavi gerektirirmi??

 9. KAAN diyor ki:

  bu rahim kist i kalıcı mı geçici mi beni biraz aydınlatırsanız sevinirim

 10. Elif (: diyor ki:

  RAHİM KİSTİ NEDİR ??
  Endometriozis üreme çağındaki kadınlarda rastlanan bir hastalıktır. Iyi huylu ama acıya sebeb veren rahim iç tabakasinda bulunması gereken dokunun rahim dışında lokalize olmasından kaynaklanan bir hastalıktır.Rahim dışındaki bölgelerde ur adı verilen olusumlara dönüsmektedir.Bu oluşumlar ağrıya,kısırlığa ve diğer bazı sorunlara neden olabilir. Genelde bu hastalık geç teşhis edilmektedir. Yaklaşık olarak ilk belirtiyle teşhis arasinda 6 seneye yakın bir süre gecmektedir. Rahim içini döşeyen endometrium gibi endometrioziste adet döneminin etkisi altındadir.Adet dönemi içerisinde bu dokulardada kalınlaşma ve kanama olmaktadir. Endometriozisin en sık görüldügü yerler karın boşluğu özelliklede yumurtalıklarda ve pelvis adındaki kalça boşluğudur.

  SEBEP [değiştir]
  Oluşum sebebi hala tam olarak acıklanabilmis degildir. Tezlerden biri normal rahim dokusunun adet döneminde yumurta kanalından geçerek geriye dogru aktığını ve rahimdeki kasların asırı hareketliliğininde bunda etkisi oldugunu öne sürer. Birçok bilimadamı çevre kirliliğinin ve zararlı maddelerin bu hastalığın sıkça rastlanmasına sebep oldugunun görüşündedir (DDT,PCB). Dioxine ve PCB´ler vücut içerisinde hormon gibi davranan ve bu şekilde endokrin sistemini,bağısıklık sistemini hasara uğratan çevresel toksinlerdir.

  BELIRTILER [değiştir]
  Endometriozisin en sık görülen belirtisi adetten önce ve adet esnasinda başlayan kramp şeklindeki ağrilardir. (Genellikle adet sırasinda görülen sancılardan daha şiddetlidir.) Diger belirtilerse cinsel temas sırasında görülen ağrilar,kısırlık,düzensiz veya daha fazla kanamalar,adet sırasinda ağrılı bagırsak hareketleri, ishal veya kabızlık olabilir. Bazi kadinlarda ~%50 hicbir belirti olmayabilir. Endometriozis vücut icindeki büyürken etrafında bulunan sinirleri sıkıştırabilir ve bundan dolayi şiddetli ağrılara sebep olduğu varsayılmaktadır.

 11. serap diyor ki:

  merhaba bugun dr a gıttım bendede kis oldugunu soyledı ve buyukmus ve tedırgınım daha onceden yara yaktırmıstım kotu bı hastalıga cevırırmı cook korkuyorum

 12. yasemin diyor ki:

  merhaba 21 yaşında bekarım 3 gün önce doktora bel ağrım ve kanamem olduğu için gittim adet değildim ve rahimde kis olduğunu söyledi ceviz büyüklüğü kadar dedi adetimin 3.günü tekrar bakıcaklar çok korkoyurym bu konuda hiçbi bilgim yok bana yardımcı olursanız sevinirim
  şimdiden teşekkürler…

  • fatma diyor ki:

   yasemincim banada sana dediklerini dediler ama ben hala gitmedim ilk gittigimde bana hap verdi gel dedi 3cüncü günü ama gidemedim senin ne durumda suan bana cevap yazarmısın…

 13. ceylan diyor ki:

  merhaba bnde bugün doktora gittim kasıklarımda şiddetli agrılar sebebiyle ve kis olduğu ortaya çıktı yorumları okuyunca korkmaya başladım kansere yol açarmı ilerde şuan 20 milim bir kis bu konuda yorumlarınıza ihtiyacım var?

 14. ayşe diyor ki:

  merhaba benim sorunum rahim de 2 santim kist oldugunu ve bu yüzden kanamam var bukanama normalmi ve nekadar sürecek parcaalınacak bunu nesebebten alıyorlar kıst herhangi bir sorun acarmı amaliyatsız kist yokedilirmi

 15. zülal akuç diyor ki:

  merhaba..ben 39 yaşındayım.”uterusun ekojenitesi azalmış olup endometrium 8 mm olarak ölçüldü..” ifadesini açıklamanızı rica ediyorum:)

 16. zehra orçan diyor ki:

  meraba arkadaslar bendede kıst vrdı doktor hamıle kal kıstın gecıcek dedı ve ıkınc cocuguma hamıle kaldım gercektende kıstım hamılelılıgım suresınce erıdı yok oldu fakat bebegımıde kaybettım kurtaj oldum ve daha sonra tekrar kanamam oldu doktora tekrar gıttıgımde yıne kıst olmus dedı doktor ve 3 cm olmus dedı sımdı kontrol hapı kullanıyorum faydası olur mu bılmyorum ama herkese gecmıs olsun arkadaslar

Yumurtalık kistlerinin belirtileri nelerdir? Kist torsiyonu nedir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Sitemizde yer alan yazı ve makaleler kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Fikir ve sanat eserleri kanunun 5846 maddesi ile Tüm hakları saklıdır